Jest list Piotra Dudy do szefa rządu ws. oświaty.

Oczekuję, aby Pan Premier wywiązał się ze swoich umów. Tu chodzi przede wszystkim o Pańską wiarygodność i wiarygodność Zjednoczonej Prawicy, której rządy tym się charakteryzowały przez ostatnie lata – pisze w liście do szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

„Przekazuję w załączeniu stanowisko Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” odnoszące się do wyjątkowo bulwersującej sprawy – niewywiązania się przez Pański Rząd z porozumienia zawartego ponad dwa lata temu pomiędzy Krajową Sekcją Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz w Pana imieniu z wicepremierem ds. dialogu społecznego Beatą Szydło, ministrem edukacji narodowej Anną Zalewską, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, szefem Pana kancelarii ministrem Michałem Dworczykiem oraz wiceministrem finansów Tomaszem Robaczyńskim” – pisze w swoim liście przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

„Solidarność” przekazała w załączniku także kopię samego porozumienia. Szef związku przypomniał, że „dotyczy ono zmian w systemie wynagradzania nauczycieli, oraz że zostało zawarte 7 kwietnia 2019 r. w bardzo trudnym dla polskiej edukacji czasie”. „Wtedy zawierając porozumienie NSZZ »Solidarność« wykazał się daleko idącą rozwagą i odpowiedzialnością za przyszłość nie tylko pracowników oświaty, ale też przyszłością naszych dzieci” – zaznaczono.

Poinformowano również, że 6 października Rada KSO NSZZ „Solidarność” powołała sztab protestacyjny, rozpoczynając tym samym przygotowania oświatowej „Solidarności” do stosownych działań.

„Będą one wspierane przez Komisję Krajową. To dobry czas na refleksję i wywiązanie się ze zobowiązań zawartych w porozumieniu z 7 kwietnia 2019 r. zanim dojdzie do eskalacji konfliktu” – czytamy w dokumencie.

„Oczekuję, aby Pan Premier wywiązał się ze swoich umów. Tu chodzi przede wszystkim o Pańską wiarygodność i wiarygodność Zjednoczonej Prawicy, której rządy tym się charakteryzowały przez ostatnie lata” – zakończył Piotr Duda.